Sık Sorulan Sorular

Komsubostan.com Nedir?

Komşubostan, yerel üreticileri, iyi tarım uygulayıcılarını ve organik tarım yapan çiftçileri son tüketicilerle buluşturan online bir platformdur. Türkiye’nin dört bir yanındaki üreticilerin profillerini ziyaret eden tüketiciler taze, uygun fiyatlı ve güvenilir buldukları ürünleri bizzat ürün sahibi ile iletişime geçerek aracısız sipariş etmektedir.

Komsubostan üzerinden ödeme yapabilir miyim?

Hayır. Komşubostan’ın amacı üreticilerle tüketicileri bir araya getirmek olduğundan ödeme hizmetlerine aracılık etmemektedir. Sipariş edilecek ürünler ile ilgili ödeme yöntemi üretici ile tüketici arasında belirlenecektir. Her üretici ve tüketici farklı bir ödeme yöntemi belirleyebilir.

Komsubostan’ın kurucularının motivasyonu nedir?

Üreticilerle tüketicileri bir araya getiren Komsubostan, tüketicinin aile bütçesine katkıda bulunurken üreticinin emeğine hak ettiği değeri biçmesine yardımcı oluyor. Komşubostan ile tüketici tarladan 1.5 liraya çıkan salatalığa pazarda 5 lira markette 7 lira vermek yerine üretici ile anlaşacağı makul fiyatla sahip olmakta tüketici ise alın terinin karşılığını alıyor. Komsubostan olarak üretici ile tüketici arasındaki aracıların kaldırılmasına yardımcı oluyoruz ve en tazeye,  en doğala ve yerele olan yolculuğunuza yakından tanıklık etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bir üretici olarak, Komşubostan’a neden kaydolmalıyım?

Komşubostan, topraklarını alın terleriyle sulayan değerli üreticilerimizin aracılara ödenen yüksek maliyetler olmadan ürünlerini Türkiye’nin dört bir tarafındaki tüketicilerle buluşturduğu bir platformdur. Yüksek aracı maaliyetlerini kaldırması ve özenle yetiştirdiğiniz ürünleri bilinir kılmanın ötesinde Komşubostan sayesinde farklı şehirlerdeki üreticilerle de tanışabilirsiniz. Sitemize üretici olarak kayıt yaptırarak bilinirliğinizi arttırır, aracı maliyetlerinden kurtulur ve diğer üreticilerle tanışma fırsatına erişirsiniz.

Komşubostan’a kayıtlı çok sayıda üretici var. Hangisinin güvenilir olduğunu nasıl anlayabilirim?

Komşubostan’ın hedeflerinden birisi mümkün olduğunca çok üreticiyi nihai tüketiciye ulaştırmaktır. Üreticilerin ürün kalitesi, ürün çeşidi, ürün belgesinin geçerliliği ve kargolama hizmeti gibi temel konularda aldıkları puanlar tüketici yorumlarına göre şekillenmektedir. Sipariş vermeden önce herhangi bir üretici ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz önceki siparişler baz alınarak tüketicilerimiz tarafından oluşturulan üretici puanlarını inceleyebilirsiniz. Komşubostan’ın kuruluş amacına ulaşabilmesi ve sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmesi için siparişlerinizden sonra sizlerden sistemimizde yer alan üreticileri değerlendirmenizi ve üreticilerle ilgili yorum yapmanızı öneriyoruz.

İyi tarım uygulamaları ve organik tarım yapan üreticilerin ürünlerine güvenebilir miyim?

Komsubostan üzerinde tanıtımı yapılan üreticilerin profilleri oluştururken onlardan varsa ürün sertifikalarını da paylaşmalarını istiyoruz. Sertifika sahibi üreticilerin bizimle paylaşmış oldukları sertifikaları ürün bazında üretici profillerinde sizlerle paylaşıyoruz. Buna rağmen, sertifika sahibi üreticilerin hangi ürünlerinin sertifika kapsamına girdiği ve hangilerinin ise sertifika kapsamı dışında olduğu bilgisini üreticiler ile konuşmanızı öneriyoruz. Sertifika taşıyan ürün sipariş edecekseniz, üreticilerden sertifikalarının bir kopyasını sizinle paylaşmasını isteyebilirsiniz. Herhangi bir üretici ile sertifika temelli bir sorun yaşıyorsanız, üreticinin profiline girip yaşadığınız sorunla ilgili açıklamada bulunup onu puanlayabilirsiniz. Bu sayede diğer tüketicilerin platforma kayıtlı üreticiler hakkında daha doğru bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bize her zaman mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Komşubostan’a kayıtlı bir üreticiden sipariş verdim ama bana farklı ürün gönderdi. Ne yapabilirsiniz?

Komşubostan, üretici ve tüketici arasındaki anlaşmadan haberdar olmadığı ve üreticinin üretim ya da kargolama süreçlerine müdahale etmediği için eksik, bozuk, zedelenmiş veya sertifikasyonu alınmamış ürünler hakkında sorumlu değildir. Komşubostan’ın hedefi mümkün olduğunca çok üreticiyi nihai tüketiciye ulaştırmaktır. Herhangi bir üretici ile belirli bir konuda sorun yaşıyorsanız üreticinin profiline girip yaşadığınız sorunla ilgili açıklamada bulunup onu puanlayabilirsiniz. Bu sayede diğer tüketicilerin platforma kayıtlı üreticiler hakkında daha doğru bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bizimle her zaman mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Komşubostan üzerinden takas ile alışveriş mümkün mü?

Komşubostan, üreticilerle nihai tüketicileri birbirine bağlarken Türkiye’nin farklı coğrafyalarındaki üreticilerin takasla alışverişine de destek olmaktadır. Üretici profillerine eklenen takas etiketi ile hangi üreticilerin takas karşılığı alışverişe açık olduğu anlaşılabilir. Para karşılığı yapılan işlemlerde olduğu gibi takas ile alışverişlerde de Komşubostan ödemelere aracılık etmemektedir.