Bolu Tohum Takas Topluluğu ve Canan Doğan

Bolu Tohum Takas Topluluğu ve Canan Doğan

Bolu Tohum Takas Topluluğu ve Canan Doğan

KomsuBostan olarak sizleri Türkiye’nin dört bir köşesindeki yüzlerce üreticiyle aracısız buluşturuyoruz. Sizler, ülkemizin topraklarını alın terleriyle sulayan üreticilerimizle tanıştıkça yeni yolculuklara çıkıyorsunuz. Biz ise sofralarınıza taşınan her yerel ürün ile yaşadığınız deneyime tanıklık etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

KomsuBostan üreticileri arasında yer alan her küçük işletmenin, çiftliğin, derneğin ve kooperatifin ayrı bir başarı hikayesi var. İnancın, kararlılık ve çalışkanlık ile harmanlanması ile ortaya çıkan değerli müesseselerimizi tanımak yerele ve doğala yolculuğun belki de başlangıcı.

Bu blog yazımızda sizleri atalık tohumlara gönül veren bir öğretmen ve kurduğu Bolu Tohum Takas Topluluğu’na uzanan bir üretim yolcuğuna çıkarıyoruz.

Atalık Tohumların Baş Öğretmeni: Canan Doğan

Gözlerini Kastamonu’da dünyaya açan Canan Doğan Bolu’da yaşamaktadır. Başta yaşadığı şehir olmak üzere tüm Türkiye’nin atalık tohumlarla buluşmasına destek olmaktadır.Uzun seneler öğretmenlik mesleğini icra eden Canan Hanım, Türk Dili ve Edebiyatı derslerini Bursa Tophane Anadolu Teknik Meslek Lisesi, Bolu İmam Hatip Lisesi, Bolu İzzet Baysal Anadolu Endüstri Meslek Lisesi’nde vermiştir.

Onu Atalık Tohumların Baş Öğretmeni yapan ise 2006 yılından bu yana birçok sivil toplum örgütünde kurucu olarak yer alması ve eğitim bilincini çevresine aktarmasıdır. İlk sivil toplum deneyiminden bu yana Türkiye’nin şehirlerini ve köylerini gezerek topladığı ata tohumlarının menşelilerinin incelemesini ve tohumların emin ellerde tekrar üretilmesini sağlamıştır. Buna ek olarak yaşam kaynaklarımızın kimyasallardan korunmasının, toprağın saflığının korunmasının ve suyun etkin tüketiminin önemini çocuk yaşlı herkese aktarmıştır.

Bolu Tohum Takas Topluluğu

Bolu Tohum Takas Topluluğu’nu kurarak geniş bir kitleyi iş birliğine dahil etmiştir.Tohumun geleceği için kadın ve gençlerin önemini vurgulayan Canan Doğan, kadınların ürünleriyle gelir elde etmesini sağlarken gençlere doğal yöntemlerle toprağın işlenmesi görevini vermiştir. Bu sayede, ata tohumlarının çoğaltılması ve ülkenin dört bir köşesine gönderimi mümkün olmuştur. Canan Doğan – Bolu Belediye’sinin tahsis ettiği arazide ata tohumlarını ekip çoğaltılması ve Türkiye’ye dağıtılmasını organize etmeye devam etmektedir.

Bolu Tohum Takas Topluluğu hakkında daha detaylı bilgi almak için üretici sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

KomsuBostan bültenine kayıt olun, üreticilerimiz hakkında bilgi almaya devam edin!

Türkiye’nin aracısız tarım ve hayvancılık platformu KomsuBostan.com, sizleri değerli üreticilerimiz ile buluşturmaya devam edecek.

Response to "Bolu Tohum Takas Topluluğu ve Canan Doğan"

  • İyi akşamlar canan hocam ben Yozgat Boğazlıyan da yaşıyorum elimde ata tohumları bulunmakta sizle iletişime geçmek isterim

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.