Olea Aera: Ayvalık’tan gelen Zeytin Çağı

Olea Aera: Ayvalık’tan gelen Zeytin Çağı

Olea Aera: Ayvalık’tan gelen Zeytin Çağı

Komsubostan.com ailesi olarak üretici blogumuzun ikinci yazısını sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 14 Mayıs 2020 Dünya Çiftçiler günündeki kuruluşumuzdan bu yana değerli üreticilerimizin gönülden desteği ile günbegün büyüyoruz.

 

Komsubostan.com ile, özel bir girişim olarak, ilki gerçekleştiriyor ve Türkiye’nin dört bir tarafındaki üreticilerinin tek bir platformda herhangi bir ücret ödemeden tüketici komşularıyla buluşmasını sağlıyoruz. Bu sayede topraklarını alın teriyle sulayan değerli üreticilerimizin sesi oluyoruz. Diğer taraftan ise doğal ve sağlıklı beslenmek isteyen şehirli tüketicilerin aracılar olmadan üreticilerle alışveriş yapmasına ortam sağlıyoruz. Komsubostan.com ailesi olarak tazeye, doğala ve yerele olan yolculuğunuza yakından tanıklık etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Üretici blogumuzdaki yayımlanan her yazının sizleri eşsiz bir yolculuğa çıkartacağına inanıyoruz. Üreticilerimiz arasında yer alan her çiftliğin, işletmenin, derneğin ve kooperatifin ayrı bir başarı hikayesi var. İnancın, kararlılık ve çalışkanlık ile harmanlanması ile ortaya çıkan değerli müesseselerimizi tanımak yerele ve doğala yolculuğun belki de başlangıcı.

 

61 2 1 scaled - Olea Aera: Ayvalık'tan gelen Zeytin Çağı

 

 

Bu haftaki blogumuz zeytin çağına yolculuğa çağırıyor sizleri. Bunun için rotamızı Balıkesir’e çeviriyoruz. Olea Aera, Ayvalıklı bir gıda mühendisi ve 3 nesildir zeytincilikle iç içe olan bir ailenin kızı olarak Bahar Sağlam Gürol’un köklerine duyduğu tutku ve saygıyı büyütmek amacıyla kurduğu zeytinyağı girişimi.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi gıda mühendisliği bölümünden 2010 yılında mezun olan Bahar Hanım, öğrenciliği sırasında Ayvalıkta’ki büyük zeytinyağı fabrikalarından birinde staj yapmış. Bahar Hanım’ın üniversite bölüm tercihinde olduğu gibi staj yeri seçiminde de çocukluk anıları rol oynamış. Zeytinyağının hayatının tam ortasında olduğunu aktarıyor bize ve ”Zeytinyağı çocukluğumdan beri ilmek ilmek işlenmişti hayatıma” diye vurguluyor.

 

Zeytinyağı, Bahar Hanım’ın hayatında öyle bir yer edinmiş ki 2015’te tamamladığı işletme yüksek lisans tezinde Türk zeytinyağı sektörü ile Avrupa Birliği ve Amerika zeytinyağı sektörlerini karşılaştırmış. Zeytinyağı ile büyüyen, eğitimini bununla bağdaştıran değerli girişimcimiz, profesyonel kariyerinde gıda sektöründe Türkiye, Hollanda ve İngiltere’de 7 yılı aşkın süre çalışmış. Gıda sektöründeki iş deneyimi ona kalite yönetiminden tedarik zincirine uzanan geniş bir çerçevede deneyim kazandırmış.

 

Özellikle yurtdışına çıktıktan sonra Türk zeytinyağlarının hak ettiği yerde olmadığını fark eden bir Egeli olarak, çocukluk hayalini gerçekleştirmek üzere harekete geçmiş ve girişiminin ilk adımlarını atmış. Bununla yetinmemiş. Başarılı bir zeytinyağı üreticisinin aynı zamanda uzman bir zeytinyağı tadımcısı olması gerektiğine olan inancı sebebiyle zeytinyağı tadımı eğitimlerine ağırlık vermiş. Kararlığı ile 2019’da Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin Natürel Zeytinyağı Temel Tadım Eğitimi’ni tamamlamış.

 

olive 2614000 1 1 scaled - Olea Aera: Ayvalık'tan gelen Zeytin Çağı

 

Geçtiğimiz yıl sonbaharda kurduğu girişimine, zeytin ağaçlarının ölümsüzlüğüne ithafen ‘Zeytin Çağı’ anlamına gelen ‘Olea Aera’ adını vermiş. Bahar Hanım Olea Aaera’yı şöyle anlatıyor: ”Antik Ege’den başlayan ve zeytinyağının sağlığa faydalarının son yıllardaki araştırmalar ile daha da anlaşılması ile geleceğe açılan, zamanın ötesinde bir çağ ‘Zeytin Çağı’”. Zeytin Çağı içinde Bahar Hanım’ın yolculuğu ise aile geleneğini takip eden akademik bilginin uluslararası özel sektör tecrübesiyle harmanlanması sonucunda gözlemlenen geçmişten geleceğe bir yolculuk.

 

Olea Aera, bu doğrultuda geleneksel bilgiyi ve teknolojiyi bir araya getirerek ilk zeytinyağı üretimini 2019-2020 hasat yılında gerçekleştirmiş. Senelerdir aileden öğrendiklerinin üstüne yüksek kalitede erken hasat ve soğuk sıkım üretim tekniği, doğru ortam ve sıcaklıkta depolama ve koyu renkli cam şişede doğru ambalaj seçimi gibi teknik özellikleri de ekleyip saygın ve özenli bir marka oluşturmuş.

 

66 2 scaled - Olea Aera: Ayvalık'tan gelen Zeytin Çağı

 

Bahar Hanım, aile zeytinliklerinden toplanan Ayvalık çeşidi zeytinler ile zeytinyağı üretimi yapılıyorsa da girişiminin çok daha büyük bir değer yaratmasını arzuluyor. Bölgesine ve çiftçisine faydalı olmak için iyi tarım uygulamalarını izleyen Ayvalıklı zeytin yetiştiricileri ile işbirliği yapmayı ve birlikte büyütmeyi istiyor yarattığı değeri. Güvenilir gıdaya erişimin gittikçe daha zor hale geldiği günümüzün şehir hayatında tüketicilere sağlıklı ve kaliteli zeytinyağı ulaştırmayı amaçlıyor. Olea Aera’nın uzun vadede hedefi, Türk zeytinyağlarını dünyaya tanıtmak ve sağlıklı bir yaşam için zeytinyağı tüketimini arttırmak.

 

”Egeli olmanın bize öğrettiği bir şey var: gerçek zeytinyağı tüketmek bir ayrıcalık değil, bir haktır” diyor Bahar Hanım ve sizleri kişisel Zeytin Çağı’nızı başlatmaya davet ediyor.

 

Onun başarı hikayesine şapka çıkarırken tüm kadın girişimcilerimize örnek olmasını umut ediyoruz.

Olea Aera ürünleri hakkında daha detaylı bilgi almak için üretici detay sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’nin aracısız tarım ve hayvancılık platformu Komsubostan.com, sizleri değerli üreticilerimiz ile buluşturmaya devam edecek.

 

Bültenimize üye olun ve takipte kalın!

 

olive oil 1596639 2 2 scaled - Olea Aera: Ayvalık'tan gelen Zeytin Çağı

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Sonuç yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.