Saka Çiftliği

Saka Çiftliği

Saka Çiftliği

Komşu Bostan olarak sizleri Türkiye’nin dört bir köşesindeki yüzlerce üreticiyle aracısız buluşturuyoruz. Sizler, ülkemizin topraklarını alın terleriyle sulayan üreticilerimizle tanıştıkça yeni yolculuklara çıkıyorsunuz. Biz ise sofralarınıza taşınan her yerel ürün ile yaşadığınız deneyime tanıklık etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Komşu Bostan üreticileri arasında yer alan her  küçük işletmenin, çiftliğin, derneğin ve kooperatifin ayrı bir başarı hikayesi var. İnancın, kararlılık ve çalışkanlık ile harmanlanması ile ortaya çıkan değerli müesseselerimizi tanımak yerele ve doğala yolculuğun belki de başlangıcı.

Saka Çiftliği

Üretici blogumuzun bu yazısında sizi Ayşe Hanım’ın Ankara’daki Saka Çiftliği’ne götürüyoruz. Çocukluk ve gençlik yıllarını şehirde, bahçeli bir evde, ağaçlardan tazecik ve doğal meyveler yiyerek geçiren Ayşe Saka, evlilik hayatıyla birlikte apartman dairesinde oturmuş uzun yıllar boyunca. İşte bu süreçte, doğanın ve doğal olanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış. Uzun yıllar boyunca yoğun bir iş temposu içinde çalışan Ayşe Hanım bir dönem ise iki şehir arasında mekik dokuyarak geçirmiş hayatını. Eşiyle birlikte iki çocuğunu doğa içinde büyütmeyi çok arzu ederken, şans Ayşe Hanım ve eşinin yüzüne gülmüş ve şehirden uzak 6000 metre karelik bir arazi üzerinde yeni hayatlarına başlamışlar.

Ayşe Hanım, yıllardır arzulamış olduğu bu doğal hayatta özellikle fermente ürünler konusunda kendini geliştirmeye çalışmış. Bahçesinden topladığı ilaçsız meyvelerden farklı aromalarda sirkeler yapmaya başlamış. Kadim bilgiye olan ilgisi nedeniyle çiçekler özleriyle değişik sirke çalışmaları da olmuş.  Sirkelerinin yapımında hakiki çiçek yağları, yağmur suyu, kar suyu ve çiçek hidrosolleri kullanmakta olan Ayşe Hanım’ın ayrıca susuz sirke yapımı konusunda çalışmaları bulunmakta. Saka Çiftliği’nde, sirke çeşitlerine ek olarak lezzetli şerbetler, doğal bal çeşitleri ve ‘Ayşe Hanım’ın ’iksir-i şifa’’ ismini verdiği özel kozalak şurubu da üretilmekte. Kozalak şurubunun etkisini arttırmak amacıyla çeşitli baharat ve şifalı otlarla güçlendirilen “iksir-i şifa”, Saka Çiftliği müdavimlerinin en beğendiği ürünlerden. Ayşe Hanım, zaman içerisinde satışa sunmayı düşündüğü ürünleri çeşitlendirmeyi amaçlamakta.

Ayşe Hanım’ın girişimcilik hikayesine şapka çıkarırken tüm kadın girişimcilerimize örnek olmasını umut ediyoruz.

Saka Çiftliği hakkında daha detaylı bilgi almak için üretici detay sayfasını ziyaret edebilir, Komşu Bostan ‘ın aracısız ve komisyonsuz pazar alanı Komşu Pazar üzerinden Saka Çiftliği ürünlerine ulaşabilirsiniz.

Komşu Bostan bültenine kayıt olun, Saka Çiftliği ve diğer üreticilerimiz hakkında bilgi almaya devam edin!

Türkiye’nin aracısız tarım ve hayvancılık platformu Komsubostan.com, sizleri değerli üreticilerimiz ile buluşturmaya devam edecek.

Sonuç yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.